• 09120043225
  • 02133845192
  • 02133658909
  • 02133807252

انواع برد مدار چاپی

انواع برد مدار چاپی

انواع برد مدار چاپی

برد های مدار چاپی در انواع مختلف ، سایز های مختلف ، جنس های مختلف ، تکنولوژی های مختلف ، لایه های مختلف ، کیفیت های مختلف و .... ساخته می شوند.

تمامی پارامترهای بالا بر اساس نیاز مشتری قابل تغییر می باشد..

در ادامه به بررسی تمامی انواع برد مدار چاپی میپردازیم :

برد مدار چاپی یک لایه

برد های مدار چاپی تک لایه عموما برای مدار های الکتریکی معمولی و ساده کاربرد دارند که تنها روی یک طرف آن ها لایه نازکی از مس وجود دارد

برد مدار چاپی دو لایه :

برد های مدار چاپی دو لایه میتوانند از دو نوع تهیه شوند. نوع اول فنلی یا فیبر استخوانی و نوع دوم فایبرگلاس میباشد . تفاوت این برد های مدار چاپی دولایه با برد های مدار چاپی تک لایه در این میباشد که هر دو طرف این برد از یک لایه نازک مسی بهره میگیرند . تفاوت دیگر در این مورد میباشد که در برد های مدار چاپی دولایه از دو طرف برد برای جایگذاری قطعات استفاده میشود که این کار باعث کوچک تر شدن و فشرده تر شدن برد مدار چاپی مییباشد.

برد مدار چاپی چند لایه :

برد های مدار چاپی دو لایه دارای چند لایه مس که از همدیگر عایق میشوند میباشند که معمولا چند لایه از آن برای استقامت بیشتر برد مورد استفاده قرار میگیرد

برد های مدار چاپی به سه دسته بالا از نظر تعداد لایه ها تقسیم بندی میشوند . در برد های چند لایه میتوان تا ده ها لایه به برد اضافه کرد که البته در این صورت هزینه آن بسیار بالا خواهد رفت..

انواع برد مدار چاپی از نظر جنس

با توجه به این نکته که برد های مدار چاپی دارای انواع مختلف ، عمکرد های متفاوت ، قابلیت جذب رطوبت و دما هستند متریال ( جنس ) های مختلفی برای تولید آن ها استفاده میشود.  از نکات حائز اهمیت که در انتخاب متریال مورد نظر باید به آن توجه ویژه داشت دما و رطوبت است زیرا این دو عامل در صورت انتخاب اشتباه عمکرد برد مدار چاپی را بسیار تضعیف میکنند

(FR-X(1,2,3,4,5

کلمه FR  مخفف کلمه Flame Retardant به معنای مقاوم در برابر اشتعال  است و اعداد بعدی که از 1 تا 5 میباشند میباشند بیان گر جنس و میزان مقاومت این برد ها هستند.

Rogers

برد های راجرز ( rogers ) برد های خیلی نازک و با دی الکتریک  بالا میباشند . از تفاوت های برد راجرز و برد های FR میتوان به قیمت بالای برد های راجرز در ازای تکنولوژی بالاتر آن ها اشاره کرد.

Flexible

برد های مدار چاپی انعطاف پذیر در حقیقت ترکیبی از فیبر مدار چاپی و سیم های مدور هستند که میتوان از مزایای هر دو استفاده کرد . در رابطه با فن آوری به کار رفته در این برد ها میتوان به فن آوری فوتولیتوگرافی اشاره کرد به همین دلیل این نوع برد های مدار چاپی انعطاف زیادی از نظر هندسه بسته بندی دارد و با تمامی این شرایط تراکم دقیق و تکرار پذیری برد مدار چاپی را دارد.

برد انعطاف پذیر  یک لایه

برد انعطاف پذیر تک لایه ساده ترین نوع برد های انعطاف پذیر استفاده میشوند که فقط میتوان بر روی یک سمت از آن قطعات رو مونتاژ کرد. برد های تک لایه به دو صورت وجود دارند . در حالت اول تمامی برد های مدار چاپی انعطاف پذیر میباشد و در حالت دوم بخشی از برد مدار چاپی انعطاف پذیر و بخش دیگر آن سخت میباشد.

برد انعطاف پذیر  دو لایه

برد های مدار چاپی انعطاف پذیر دو لایه برد های مدار چاپی هستند علاوه بر داشتن تمامی مشخصات برد های مدار چاپی انعطاف پذیر تک لایه میتوان در هر دو سمت آن قطعات را مونتاژ نمود و از مهمترین مزیت های آن میتوان به کاهش فضای موررد نیاز آن